Yeni Nesil Yüzey Yenileme İmplantları

Permed dejeneratif ve artrit diz rahatsızlıklarının tedavisi için minimal invaziv bir cerrahi veya artroskopik uygulanabilen PolySurface sistemini geliştirmiştir.

Permed , Grandus® PolySurface sayesinde özellikle anterior ve santral medial femoral kondil ile patellofemoral eklemin semptomatik kıkırdak kusurlarını tedavi etmeyi amaçlanmıştır. 

          Osteokondral ve kıkırdak kusurları sadece genç sporcularda değil, aynı zamanda daha yaşlı ve daha hareketsiz bireylerde de sıklıkla görülür. Dizdeki eklem kıkırdak kusurları yaygındır, ağrılıdır ve hastaları zayıflatıcı osteoartrite yatkın hale getirir. Daha da kötüsü, avasküler kıkırdak dokusu son derece düşük bir onarım kapasitesine sahiptir.

           Rejeneratif ve replasman tedavileri de dahil olmak üzere mevcut tedavi seçenekleri yalnızca bir dizi birey için uygundur. Aktif, orta yaşlı hastalar, kusurları için uygun olmayan ve genellikle kötü sonuçlara yol açan prosedürleri seçmeye bırakılır

Grandus® PolySurface genellikle travma veya osteoartritin erken evrelerinden kaynaklanan ağrılı kıkırdak kusurları olan hastalar için basit ama etkili bir çözüm sağlar. Grandus® PolySurface artrit için bir tedavi olmamasına rağmen, kıkırdak kusurlarının oluşturduğu çukurları doldurmak gibi eklemin hasarlı bölgelerini (diz, omuz vb.) değiştirmek için kullanılır. Böylece hasta daha aktif, ağrısız yaşam tarzını geri kazanabilir.

Grandus® PolySurface sistemi kullanım amacına uygun olarak kullanım klavuzunda belirtilen endikasyonlarda kullanıldığında eklem boşluklarındaki kıkırdak defektlerinde sentetik kıkırdak gibi davranır . Kıkırdaktan ~ 2.500 kat daha sert olan metalin aksine, Grandus® PolySurface malzeme özellikleri kıkırdağa daha benzerdir. UHMWPE’nin omurgasıyla (birçok toplam eklem implantında taşıyıcı malzeme olarak kullanılan aynı polimer), fizyolojik yüklerin taşınması Grandus® PolySurface  için bir sorun değildir. Bu nedenle, kendi kendini yağlayan özellikleriyle daha iyi eşleşen malzeme özellikleri ile Grandus® PolySurface, ağrılı kıkırdak lezyonlarının değiştirilmesi için tercih edilecek bir malzemedir. 

yuzey-yenileme-implanti4

Geleneksel Total Artroplasti değiştirmeleri, doğal olmayan bir his verebilir ve koşu, bisiklet, dövüş sanatları ve halter gibi üst düzey uğraşları kısıtlayabilir. Grandus® PolySurface implantları  cerrahın sadece eklemin hasarlı alanını restore etmesine olanak tanıyan küçük artiküler komponent  ve vidadan oluşur. Bir PolySurface diz implantını tercih ederseniz, ACL ve PCL’nize dokunulmayacak veya çıkarılmayacaktır.

           Hem The New York Times hem de CBS News, rejeneratif veya TKR ameliyatları için pek uygun olmayan hastalar için sorunlu seçenek eksikliği hakkında yazdı. 

           Kasım 2014’te The New York Times , bir dizi hastaya baştan sona tam bir diz protezi yapmak yerine diz ağrısına başka çözümler bulmanın daha iyi olacağını yazdı. 2014’ün başlarında,

           CBS News, Arthritis & Rheumatology dergisinde yayınlanan bir çalışmanın profilini çıkardı . Çalışma, total diz protezi ameliyatı geçiren 175 hastayı izledi ve bu ameliyatların yalnızca% 44’ünün “uygun” olduğunu, yani beklenen faydaların o hasta için olası risklerden daha ağır bastığını buldu.